Ana Sayfa / Sizden Gelen Sorular / Laser ve inkjet Yazıcılarda kağıt almama sorunu ve çözüm önerileri


Laser ve inkjet Yazıcılarda kağıt almama sorunu ve çözüm önerileri

Eyvah yazıcım kağıt almıyor yada yazıcım kağıt sıkıştırıyor ; şimdi ne olacak ? Yeni yazıcı mı almak zorundayım ??? Sorularını çok duyduk.

Kağıt almama , kağıt sıkışma gibi sorunların temelinde yatan sebepleri , şu ana başlıklar altında sıralayabiliriz :

  • Kağıt alma pateni eskimiştir 
  • Kağıt alma pateni kirlenmiştir ve patinaj çekiyordur
  • Arkası kullanılmış kağıt kullanılyordur
  • Toner arızası sözkonusudur
  • Kağıt alma patenini harekete geçiren düzenek çalışmıyordur
  • Kağıt gramajı çok düşüktür ve kağıt çok incedir.

Birkaç sebep daha eklenebilir ; ama majör sıkıntılar yukarıda saydığımız sebeğler diyebiliriz.

 laser yazıcı kağıt alma pateniYazıcının Kağıt alma pateni , esnek bir malzemeden yapılmış , gelen komutla birlikte kağıdı hazneden çekip fuser (fırın ünitesi) yolculuğuna çıkaran bir öğedir. Zaman içinde eskir , yıpranır ve tutunma özelliğini kaybeder. Böyle bir durum sözkonusu ise değiştirilmelidir. Ama değişmeden önce şunlar yapılmalıdır :

Kağıt alma pateni kirlenmiş ve patinaj çekiyor olabilir. Toner tozu , zaman içinde patenin üstünde tıpkı yollardaki araçyağı kalıntıları gibi izler bırakmış olabilir. Temiz bir bez (mikrofiber bez) ve saf alkol ile narin biçimde , zarar vermeden temizlenmeli ve paten kurumaya bırakılmalıdır. Zaten alkol uçucudur ve bu işlem çok uzun sürmeyecektir. Daha sonra , bir falçata ile paten üstünde ve yatay biçimde çok derin olmayan çizikler atarak patenin kağıdı tutma özelliğini arttırabilirsiniz.

Bu işlemler olumlu sonuç vermiyor ise , diğer sebepler sözkonusu olabilir; yada ilk maddedeki gibi patenin tamamen değişme zamanı gelmiş demektir.

 kağıt almada yaşanan sıkıntılarArkası kullanılmış kağıtları yazıcılarda kullanmak çok doğru değildir. Arkası baskı görmüş önyüzü temiz kağıtarın , baskı yüzleri fuser ünitesinden geçerken , daha önce kağıda yapışmı olan toner tozu , fuser ısısı ile erir ve kalıntı iz bırakır. Bunu yeni baskı üzerinde gözlemleyebilirsiniz. Lekeler oluşacaktır. Ayrıca kağıt pateni ve toner açısından da iyi bir durum değildir. Tasarruf yapalım derken, yazıcının kaliteli baskı vermesinin sekteye uğramasına neden olunur.

 Toner dolumu ve kağıt alma sıkıntısıKimi zaman da , toner dolumu neticesinde , orjinale uygun toplama yapılmadığı için  , toner iç mekanizmasındaki dişlilerin çalışmaması sebebi ile kağıt alma sıkıntısı yaşanır.

Toner , “drum ve pcr denen” parçaları döndüren bir mekanizmaya sahiptir ; aynı anda manyetik merdane de döner. Eğer bunların rahatça ve tam dönmesini engelleyecek sıkıntı varsa , yazıcı kağıt alsa bile , yani paten kağıdı alıp tonere ve fuser a doğru yola çıkarsa bile , bu noktada kalacak ve ilerleyemeyecektir.

Bu sadece hatalı toner toplama/kapama sebebi ile olmaz ; tonere hareket veren yazıcı parçaları da arızalanmış olabilir. Bunun için yerinde tespit önemlidir.

Toner,başka bir cihazda çalışıyor ; kağıt almayan cihazda çalışmıyor ise , sorunlu olan kısım yazıcı üzerindeki bir parçadır.

 pick up rollerKağıt alma pateni , yazıcı üzerinde bir mekanizmaya bağlıdır ve genelde yukardan aşağı bir hareketle iner , daha sonra bir değirmenin dönüşü gibi döner ve kağıdı istenilen yönde iter. Bu doğrultuda , ilk harekete yani patenin yukardan aşağıya inip inmediğine bakıp sorunu ilk aşamada tespit etmek gerekir. O mekanizma arızalı ise , paten kendi kendine boşlukta dönecek ve kağıda temas etmeyecektir.

 izmir ucuz a4 kağıtSon olarak da , son zamanlarda popüler olan ucuz ve kalitesiz kağıtlara değinmek gerekir. Atık kağıtların geri dönüşümü çok önemlidir. Özellikle atıkların çevreye verdiği zararlarala karşı geri dönüşüm mantığı ile hareket eden ,  evsel ve endüstriyel atıkların tekrar kazandırılmasına yönelik projeleri destekliyoruz.

Fakat Normal bir kağıt 80 gr ile ölçülendirilirken , 70 gram ve hatta daha düşük gramajda ucuz olsun diye üretilmiş kağıtların oluşturduğu sıkıntılara çok sık şahit oluyoruz. İzmir kartuş toner dolumu ve ithal muadil kartuş toner satışı olarak tavsiyemiz ; kaliteden hiçbir alanda taviz vermemenizdir.

Saygılarımızla.İlginizi Çekebilir

Epson Yazıcı Şikayet Öneri ve Çözüm Bulma Servisi

Değerli takipçilerimiz. Epson bölge yetkili servisi olarak sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına bu başlık …

2 Yorumlar

  1. kadın sitesi

    yazıcım kağıdı almıyor defalarca iç silindirlerini ıslak mendille sildim fakat durum aynı markası canon pixma g2400 daha alalı 3 ay oldu mürekkepler boruda kurumasın diye 2 haftada bir çıktı alıyorum son 1,5 haftadır kağıdı almıyor. işin kötüsü çevirip silkelemeyi bile denedim içine birşey de kaçmamış lütfen yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir